banner262
Öne Çıkanlar kent yaşam gazetesi küçükçekmece Gölge Oyunu Kemal kılıçdaroğlu Avcılar Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı

ERDOĞAN’DAN BALKANLAR VE RUMELİ’YE MESAJLAR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ediyorum. Oradaki bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi üzmektedir” dedi.

ERDOĞAN’DAN BALKANLAR VE RUMELİ’YE MESAJLAR!
banner267

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ediyorum. Oradaki bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi üzmektedir” dedi.

Balkan Federasyonu üyelerini Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kimsenin toprağında, egemenliğinde gözü olmadığını, kardeşlerinin ve soydaşlarının, tüm mağdur ve mazlumların haklarının korunması için mücadele verdiğini belirtti. Erdoğan, “Söz konusu Müslüman, söz konusu Türk olunca maalesef dünyanın birçok yerinde gözlerin yumulduğuna, kulakların tıkandığına, kalplerin karardığına şahit oluyoruz. Biz asla böyle davranamayız” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerinin kendisiyle beraber tüm kardeşlerinin huzuru, refahı, güvenliği ve istikbali için olduğunu kaydeden Erdoğan, “Bir asır önce yaşadığımız Balkan faciası yüreğimizde öylesine derin bir yara açmıştır ki, Çanakkale’de askerimiz, subayımız gözünü kırpmadan ölümün üzerine yürümüştür. Kendisi de Rumelili olan Gazi Mustafa Kemal, Arıburnu’nda hücum emri verirken Balkan utancını bir daha görmektense burada ölmeyi tercih ettiğini söylüyordu. Bugün hamdolsun Türkiye gibi bir vatanımız, sığınağımız, bir geleceğimiz var. Türkiye’nin bugünlere gelmesini, Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere coğrafyamızın dört bir yanında hicret ederek burada kendilerine yeni bir hayat kuran kardeşlerimizin emeklerine borçluyuz. 80 milyon vatandaşımızla birlikte Rumeli’deki, Balkanlar’daki ve coğrafyamızın diğer bölgelerindeki kardeşlerimizin her biri ile ortak kader ve ortak tarih birlikteliğimiz bulunuyor. 2023 hedeflerimiz kendimizle beraber tüm kardeşlerimizin huzuru, refahı, güvenliği, istikbali içindir. 2053 ve 2071 vizyonlarımızı coğrafyamızın her köşesindeki kardeşlerimizle ortak hayallerimiz üzerine inşa ediyoruz. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yok. Biz kardeşlerimizin, soydaşlarımızın, tüm mağdur ve mazlumların haklarının korunması için mücadele veriyoruz. Bu mücadele bizimle birlikte tüm insanlığın ortak görevidir. Söz konusu Müslüman, söz konusu Türk olunca maalesef dünyanın birçok yerinde gözlerin yumulduğuna, kulakların tıkandığına, kalplerin karardığına şahit oluyoruz. Biz asla böyle davranamayız. İnsan yüreğinin bir kısmından vazgeçer mi? Biz de Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere hiçbir kardeşimizden vazgeçemeyiz” diye konuştu.

“BİZ BURADA O SOYDAŞLARIMIZIN HAKKINI TALEP ETMEK, ONLARIN YANINDA YER ALMA HAKKINA SAHİBİZ”

Bir Rumeli türküsünün sözlerini okuyarak Balkan ülkelerinde yapılacak seçimlere değinen Erdoğan, “Gamımız, efkarımız da olsa biz biliyoruz ki Rumeli’de, Balkanlar’da, hatta Avrupa’da altın gibi kardeşlerimiz var, soydaşlarımız var. Son günlerde Hollanda başta olmak üzere Avrupa’da yaşanan hadiseleri görüyoruz. Vatandaşlarımıza yönelik insanlık dışı tutuma hep birlikte şahit olduk. Türkiye olarak, Türk milleti olarak bu vatandaşlarımızı nasıl sahipsiz bırakabiliriz? Ne pahasına olursa olsun onların haklarını korumanın çabası içinde olacağız. 26 Mart’ta Bulgaristan’da seçimler var. Buradan Bulgaristan’daki soydaşlarımıza, kardeşlerimize sesleniyorum, Bulgaristan seçimlerinin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ediyorum. Oradaki bazı baskıların gerçekleştiğini görmek, duymak bizi üzmektedir. Bir taraftan ‘demokrasi’ diyeceksin, öbür taraftan oradaki Türklere baskı yapacaksın. Bu olacak iş değil. Bir taraftan ‘AB müktesebatı’ diyeceksin, diğer taraftan AB müktesebatının tam tersini izleyeceksin. Biz burada o soydaşlarımızın hakkını talep etmek, onların yanında yer alma hakkına sahibiz. Bulgaristan seçimleri konusunda da demokrasi ve hukuk içinde hareket edileceğini temenni ediyorum. Çeşitli Balkan ülkelerinde yakın zamanda yapılacak seçimler konusunda da aynı temennileri dile getiriyorum. Dünyanın bu sıkıntılı döneminde bölgemizin istikrarına hep birlikte ve her zamankinden daha sıkı sahip çıkmalıyız. İşte Makedonya, seçim geçirdi ama hala netice yok. Temenni ederiz ki, bir an önce kararın verilip yola çıkılması. Yakında Arnavutluk bir seçim yaşayacak. Temenni ederiz ki, orada da seçim adil bir şekilde gerçekleşsin” diye konuştu.

“TÜRKİYE BÜYÜDÜKÇE, GÜÇLENDİKÇE, ZENGİNLEŞTİKÇE BUNDAN TÜM KARDEŞLERİMİZ DE FAYDALANACAK”

Rumeli ve Balkan Türklerinin sorunlarının çözümü konusunda devlet olarak çok önemli çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız 5 ilde düzenlediği çalıştaylar ve diğer kurumlarla gerçekleştirdiği faaliyetlerle sorunların çözümü konusunda önemli bir mesafe katetti. Bu çerçevede Türk vatandaşlığına kabul ile ilgili önceden başvuru süresinden sayılmayan vizeler 5 yıllık süre kapsamına alındı. Çeşitli vesilelerle ülkemize giriş yaptıkları halde vatandaşlık kazanamamış, birinci derece akraba ve vatansız statüsünde olanlar konusunda ise istisnai bir uygulama yoluna gidildi. Bu kişiler 5 yıllık ikamet şartı aranmadan Türk vatandaşlığına kabul edildi. Bir başka önemli gelişme, birinci derece yakınları vatandaşımız olduğu halde ülkemizde ikamet etmeyenlerin 53 lira gibi cüzi bir prim ödemesi ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmasıdır. Bu haktan ülkemizde herhangi bir yakını olmadığı halde bakanlıktan muafiyet belgesi alanlar da yararlanabilecek. Ülkemizde irtibatı olan tüm kardeşlerimizin sağlık kuruluşlarımızın hizmetlerinden faydalanabilmesini de sağlamış olduk. Batı Trakya, Bulgaristan ve Balkanlar’dan gelen kardeşlerimize talepleri halinde 15 gün içinde çalışma izni verilerek bu konudaki sıkıntılar da çözülüyor. Türkiye olarak 1992 yılından beri Rumeli’den ve Balkanlar’dan gelip ülkemizde eğitim gören 10 bin üniversite öğrencisine burs verdik. Eğitim ücretinden barınmaya, sağlık sigortasından cep harçlığına kadar ihtiyaçları karşılanan bu öğrencilerimize daha geniş imkanları sağlamanın çabası içindeyiz. Geleceğimizin teminatı olan genç nesillere destek olmayı, onların her açıdan en iyi şekilde yetişmesini sağlamak için gerekeni yapmayı sürdüreceğiz. Kayıt ücretleri, denklik ve diplomalar konusunda yaşanan sorunların en kısa süre çözüleceğini ümit ediyorum, gerekli talimatları verdik. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe bundan tüm kardeşlerimiz de faydalanmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner264