banner262
Öne Çıkanlar istanbul Haberler Son dakika chp kartal belediyesi

EĞİTİM SENDİKALARI: “SABRIMIZ TÜKENDİ”

Büyükçekmece Mimar Sinan Ortaokulu’nda yaşanan bir olayda bir öğrenci velisinin öğretmene şidet uygulaması üzerine birçok eğitim sendikası bir araya gelerek tepki gösterdi. Bir araya gelen sendika temsilcileri, bakanlığa ve hükümete seslenerek, “ Artık sabırlar tükendi. Yeter” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SENDİKALARI: “SABRIMIZ TÜKENDİ”

Eğitim Bir-Sen, Eğitim Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen, Büyükçekmece Mimar Sinan Ortaokulu'nda, bir öğrenci velisi tarafından şiddete uğrayan öğretmene destek vermek için ve okullarda yaşanan şiddeti protesto etmek için ortak bir açıklama yaptı. Okul önünde yapılan açıklamada “Öğretmene el kalkmaz, saygı duyulur” pankartı açan sendika üyeleri, şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemelerinin zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmesini istedi.

“ŞİDDETE KARŞI OMUZ OMUZAYIZ”

Öğretmenlere yönelik şiddet konusunda eğitim çalışanları olarak omuz omuza olduklarına dikkat çekilen açıklamada , "Son günlerde üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu acı haberlerin sonuncusu da bugün Büyükçekmece Mimar Sinan Ortaokulu’ndan geldi. Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının tek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz" denildi.

İDARİ VE HUKUKİ TEDBİRLER İVEDİLİKLE ALINMALIDIR

Açıklamada, öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin kınama mesajlarının olumlu bulunduğu belirtilerek, "Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Artık yeter. Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır" ifadelerine yer verildi.

ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞE SAHİP ÇIKMAKTIR

Yapılan açıklamanın sonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümete çağrıda bulunularak, "Artık sabırlar tükendi! Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir. Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz! Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz. Büyükçekmece Mimar Sinan Ortaokulu gibi münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin. Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır. Şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyuna gündemine gelmemesini diliyoruz. Unutmayalım; öğretmen sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır" uyarısı yapıldı.

Kent Yaşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner264