banner261
Öne Çıkanlar Filarmoni Orkestrası yaşam medya extra haber türkiye Belgesel meraklılarına iki film birden

Değişimin ve Gelişimin Adresi: MALTEPE

Hayata geçirdiği projeler ve vatandaşlara sunduğu hizmetler ile İstanbul gündemini aşıp dünya gündeminde dahi yer almayı başaran Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç başarıdan başarıya koşuyor

- Bu haber 22 kez okundu.

Değişimin ve Gelişimin Adresi: MALTEPE
banner260

MALTEPE- Sosyal belediyecilik adına yaptığı çalışmalarla bölgede yaşayan vatandaşların gönlünde taht kurmayı başaran Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe için gecesini gündüzüne katıyor. Kılıç’ın başarılı çalışmaları sayesinde İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Maltepe, tarihi doğası,muhteşem güzellliği ve hizmetleri ile diğer belediyeler arasından sıyrılıp ilk sıralarda kendine yer buluyor. Kılıç’ın, sosyal belediyecilik adına yaptığı çalışmalar ise kıskandıracak cinsten. Hayata geçirdiği projeler ile belediyeciliğe yeni bir soluk, ayrı bir perspektif ve heyacan getiren Kılıç, İstanbul gündemini aşıp, dünya gündeminde bile yer almayı başarıyor. Kılıç, “Halkımızın kanayan sorunlarına öncelik verdik” diyor ve ekliyor, “Derdimiz Maltepe’nin daha güzel olması.”

HİZMETİN EN İYİSİ

Ali Kılıç’ın Belediye Başkanlığını yaptığı Maltepe, yaklaşık 53 km2 yüzölçümü ile İstanbul’un en büyük 10. İlçesi. Ayrıca 500 bin’e yaklaşan nüfusu ile geniş bir hizmet alanına sahip. Altayçeşme, Altıntepe, Aydınevler, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Büyükbakkalköy, Cevizli, Çınar, Esenkent, Feyzullah, Fındıklı, Girne, Gülensu, Gülsuyu, İdealtepe, Küçükyalı, Yalı, Zümrütevler olmak üzere 18 mahallesi bulunan Maltepe’de tüm mahalleler hizmetin en iyisini görüyor. Ayrıca çoklu ulaşım seçenekleri ile İstanbul’un ulaşımı en kolay ilçeleri arasında yer alıyor.

EN İYİ BELEDİYE

Belediye Başkanı Ali Kılıç öncesinde gelişen belediyeler arasında adı bile bulunmayan Maltepe, yapılan çalışmalar ve vatandaşlara sunulan hizmetlerin sonunda İstanbul’un yaşanabilir ilk 10 ilçesi arasında girdi. Ayrıca, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından ilçeler düzeyinde düzenlenen “İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Raporu”nda 186 kent arasında ilk 10’da yer aldı. Dahası,bağımsız bir kuruluş olan Argüden Yönetişim Akademisi’nin ‘Vatandaş Bakışıyla İstanbul İlçelerinin Belediye Yönetişim Karnesi’nde, İstanbul’daki 37 ilçe belediyesi arasında örnek gösterildi ve En İyi Belediye seçildi.

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN ZİRVESİ

Sosyal Belediyeciliğin zirvesi olarak nitelendirilen ve parmakla gösterilen Maltepe Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1971 yılında imzaladığı Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 102 sayılı ‘Sosyal Güvenliğin Asgari Normları Sözleşmesi’ni hayata geçiren ilk belediye olarak da tarihe geçti. ‘Aile Sigortası-Halkkart’ gibi projelerle ilçede yaşayan yoksullara umut olan Belediye,her anlamda alkışı hak ediyor.

VATANDAŞLAR MUTLU

İlçe de yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını anında karşılayan ve bunu kendine görev bilen Maltepe Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine nakdi destek başta olmak üzere asker yardımı, aşevinden sıcak yemek, erzak yardımı, eşya ve medikal malzeme desteğinde bulunuyor. Ayrıca evde bakım ve kuaförlük hizmetleri ile de sık sık gündeme gelen belediye, vatandaşların mutluluğu için hizmetlerine aralıksız devam ediyor.

‘YERİNDE DÖNÜŞÜM MODELİ’

Ülkemizde son yıllarda hızla devam eden kentsel dönüşüm projelerine de oldukça önem veren Maltepe Belediyesi, ada bazlı ‘Yerinde Dönüşüm Modeli’ ile vatandaşların yaşam alanlarını ve mahallelerin sosyal dokusunu koruyan çalışmalara imza atıyor.

MODERN VE KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ

Sağlık alanında yaptığı çalışmalarla da alkış alan Maltepe Belediyesi, vatandaşlara kaliteli ve modern bir sağlık hizmeti sunuyor. Bugüne kadar 340 vatandaşa ücretsiz sağlık hizmeti sunan belediye, 65 yaş üstü vatandaşlar ve engelliler için altın kart ve buton uygulamaları ile taktir topluyor.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Kadına yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları ile dikkat çeken Maltepe Belediyesi, ilçede yaşayan kadınlara hukuksal, psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmeti veriyor. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapan belediye, kadınların üretime katılması için özgün projeleri hayata geçiriyor. Öte yandan üretime katılan kadınların KOSGEB aracılığı ile iş kurmalarına olanak sağlanıyor.

DÜNYA BASINININ DA GÜNDEM YARATTI

Öte yandan belediye tarafından düzenlenen ve en dikkat çekici projelerden biri olan ‘Kadınlara Tekne Turu’ projesi dünya basının bile dikkatini çekti. 2 yıldır düzenlenen proje kapsamında 15 bin kadın İstanbul Boğazı ile tanışmanın keyfini yaşadı. İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais etkinliği, “Türk kadınları Boğaz gezileri ile yeni bir dünya keşfetti” başlığıyla verirken, “Boğaz gezileri günlük hayattan kopuşu sağladı” başlığıyla çıkan İsveç’in Vârlden gazetesi ise, “Daha önce hiç tekneye binmeyen 250 kadın İstanbul boğazıyla buluştu” diye yazdı.

EĞİTİM’DE DEVRİM

Eğitim alanında hayata geçirilen projelerle gençlerin daha bilinçli bireyler olmalarına olanak sağlayan Maltepe Belediyesi, gençlerin eğitimine ayrı bir önem veriyor. Gençlere yönelik açılan kurslarda şimdiye kadar 11 bin öğrenci eğitim alırken, gençlerin üniversiteye giriş oranı ise yüzde 90’lara dayanmış durumda. Ayrıca gençleri uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korumak amacı ile  kurulan  ‘Bağımsız Mutluluk Merkezi’ de ses getiren bir başka proje. 257 aileye psikososyal destek veren merkez, mahalle ve okullarda düzenlediği seminerlerle binlerce aileye ulaştı.Kurulan tiyatro altölyeleri ile de çocukların ve gençlerin sanatla iç içe yaşaması amaçlanıyor.

‘KANAYAN SORUNLARA ÖNCELİK VERDİK’

Göreve başladığından bu yana halkın kanayan sorunlarını sarmaya öncelik verdiklerini söyleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, hayata geçirdiği projelerden bahsederek, “10 yıldır yarım bir inşaat halinde atıl durumda yıkılmaya terk edilmiş olan Gülsuyu Stadı’nı 1,5 yılda bitirerek gençlerimizin kullanımına sunduk. Çok önemsediğimiz imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmesini sağladık. Her mecrada ve her an hesap verebilir bir yerel yönetim anlayışıyla hareket ettik ki; araştırmacılar tarafından ‘verim ve şeffaflık’ adına geçerli bir karne aldık. İnsani Gelişim Endeksi Raporuna göre de, 2014 yılına kadar esamesi okunmayan Maltepe’nin, ilk 10 ilçe arasına girmesini hep birlikte sağladık” dedi.

‘YIKAN DEĞİL ONARAN OLDUK’

İlçe de yaşayan kadınlara poziif ayrımcı bir tutum sergilediklerini belirten Kılıç, “Kadınlarımızın ekonomik özgürlüğe kavuşmalarını savunduk ve sosyal yaşamda üretime katkı sunabilmeleri ve özgüvenlerini yüksek tutabilmeleri için istihdam edilebilecekleri ve hatta kendi işyerlerini kurabilecekleri olanaklardan yararlanmalarını sağladık” dedi.

Maltepe’de bir çok ilki hayata geçirdiklerini dile getiren Kılıç, “Çocuklarımızın okul öncesi çağdaş eğitim alabilmeleri ve annelerin çalışma hayatına atılabilmeleri için kreş sayımızı artırdık. Ücretsiz kültür sanat etkinliklerimizle sosyal bilincimizi geliştirmeye destek olduk. Türkiye’de ilk kez ‘Ücretsiz Öğrenci Servisi’ uygulamasıyla, çocuklarımıza okul ve ev arasında güvenli bir ulaşım olanağı sağladık. Maltepe’de hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için; Aile Sigortası’nı başlattık. Bütün bu hizmetleri halkımızın kullanımına sunarken ‘yıkan değil, onaran’, ‘dayatan değil, danışan’ Sosyal Demokrat belediyecilik anlayışla hareket ettik” ifadelerini kullandı.

EDİTÖRÜN NOTU

Her kesimden vatandaşın ayağına hizmetin en doğrusunu ve en güzeli götüren Maltepe Belediyesi, gencinden yaşlısına, engellisinden çocuğuna, tarihinden sanatına, eğitimden sağlığına kadar tüm alanlarda başarılı proje ve çalışmalara imza atıyor. Bu başarının kazanılmasında hiç şüphesiz Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın büyük payı var. Hizmetlerinden bahsederken, “Tek derdim  Maltepe’nin daha yaşanılır bir ilçe olması ve vatandaşlarımızın mutlu olması, sosyal Belediyecilik bunu gerektirir” diye konuşan Kılıç, Maltepe’nin her geçen gün ‘geleceğin kenti’ idealine daha çok yaklaştığını belirtiyor.  Hayata geçirdiği çalışmalar ve projelerle maltepelilerin gönlünde takt kuran Ali Kılıç’ın belediyecilik alanında aldığı sayısız ödülü var. Öyle görünüyor önümüzdeki süreçte de Ali Kılıç’ı dört gözle takip etmeye devam edeceğiz.  

Bilal ÇIĞRIM / Kent YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259