banner262
Öne Çıkanlar Yavuz Akgür Kırşehir gökhan kopuz Saim Saffet Karahisarlı çıktı

15 Ayda Toplam 3284 Ailenin Hayatı Kurtarıldı ‘’Avcılar’ın Hakkını Yedirmeyeceğim! ‘’

İlçede “Avcılar Modeli” ismini verdiği kentsel yenilenme hareketini başlatan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “Her gün hayat kurtarmaya devam ediyoruz. Şu anda 963 yapı kentsel dönüşüme girdi. Yani tahliye edilen her kötü bina kurtarılan can demektir. Biz hayat kurtarıyoruz. Kim ne derse desin yalana, dolana, ranta, kötü niyetli insanlara Avcılar'ın hakkını yedirmeyeceğim” dedi.

15 Ayda Toplam 3284 Ailenin Hayatı Kurtarıldı ‘’Avcılar’ın Hakkını Yedirmeyeceğim! ‘’
banner267

Kent Yaşam Gazetesi olarak Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’ye bir ziyarette bulunduk. Belediye Başkanlığı’nın geçici olarak taşınan yeni binasında gerçekleşen görüşmemizde göreve geldikten sonra kentsel dönüşüm hakkında attıkları adımları gazetemize anlatan Başkan Hançerli, bu konuda son yedi yılda yapılan işlerin toplamını bir yılda yaptıklarını belirtti. Belediye bünyesinde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurduklarını, Avcılar’daki tüm riskli binaları tespit ederek, kimlik envanterlerini oluşturduklarını söyleyen Hançerli ayrıca olası depremin her an gerçekleşme ihtimalini sık sık sözlerine ekledi.

‘’AVCILAR MODELİNİ OLUŞTURDUK’’

Yıllardır bekleyen ve riskli yapıların yenilenmesini sağlayan imar plan değişikliği İBB Meclisi’nden geçmesini sağladıklarını anlatan Hançerli, ‘’ Kentsel Dönüşüm Danışma Kurulu oluşturduk. Kentsel Yenilenme sürecinde vatandaşlara rehber olacak belediyenin yüzde yüz iştirak şirketi olan ‘AVBEL’ kurularak Avcılar’ı “Yerinde, Hızlı ve Gönüllü” esasına dayalı bir şekilde yenileyen “Avcılar Modeli’ni’’ oluşturduk ve bununla birlikte 15 ayda 150 bina yıkıldı, 111 riskli bina kentsel dönüşüme hazır hale getirildi. 15 ayda toplam 3 bin 284 ailenin hayatı kurtarıldı’’ dedi.

‘’VATANDAŞI MÜTEAHHİTTEN KORUYORUZ’’

Avcılar’da yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmalarını detaylı olarak anlatan Hançerli, “Belediyede Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, dışarıda yüzde yüz Avcılar Belediyesi iştiraki olan AVBEL şirketimiz büyük bir titizlikle hummalı bir çalışma yürütüyor. Biz vatandaşın, müteahhittin korunmasını ve onları doğru platformlarda bir araya getirip insan hayatının kurtarılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“GERÇEĞİ BİLMEMİZ LAZIM”

Göreve geldiği ilk günden itibaren depreme hazır bir Avcılar yaratmak için çalışmalar başlattığını ifade eden Hançerli, “ Müteahhitlerimize açık çağrı yaptık. Biz Avcılar’da hayat kurtarma çalışması yapıyoruz. Elazığ’daki depremde yıkılan bina sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu ama kurtarma sırasındaki sorunlar nedeniyle günlerce enkaz kaldırma çalışmaları bitmedi. İstanbul’u düşündüğümüzde arama kurtarma çalışmalarının olumlu sonuç verme ihtimali yok. Bu gerçeği bilmemiz gerekir. Deprem olduktan sonra dünyanın öteki ucundan da gelseler, Türkiye’nin tamamı da buraya gelse kurtarma konusunda yapılacaklar sınırlı” dedi.

KAR YÜZDENİZİ DÜŞÜK TUTUN!

Eski yöntemler ile kentsel dönüşüm kampanyalarının çalışma ihtimalinin olmadığına değinen Hançerli konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde 1980'lerden sonra gecekondu önleme, kooperatif yasası ve benzeri konuk sektörü çok fazla finansman yöntemiyle kendini ayakta tuttu. Önceki dönemlerde yaptığımız yöntemlerle kat karşılığı inşaat sözleşmesi veya Yap- Sat yöntemlerin bu dönemde çalışma ihtimali yok. Avcılar'da kentsel dönüşüm olursa yerinde olacak. Avcılar'da dönüşümün çok hızlı olması lazım. Çünkü ciddi bir tehlike var. Hızlı olmak için bir müteahhit yetmez hepinize ihtiyacımız var. Çağırıyoruz evet lütfen çalışın. Hayat kurtardığınızı bilerek kar yüzdenizi düşük tutun. Bazı kötü müteahhitlerin vatandaşı kandırmasının önüne geçecek bir model oluşturduk. Bu modelde hem müteahhit hem vatandaş kazanacak.

HAYAT KURTARIYORUZ

Bugün 50, dün 75 insanımızın hayatını kurtardık. Her gün hayat kurtarmaya devam ediyoruz. Şu anda 963 yapı kentsel dönüşüme girdi. Yani tahliye edilen her kötü bina kurtarılan can demektir. İşte biz de kıymetli müteahhitlerimizi bu çalışmamızda ‘gelin bize el verin’ diyerek çağırdık. Açık çağrı yaptık. Çünkü herkesin burada yapacağı bir iş var. Açık çağrı yaptık, çünkü şeffaf bir iş yapmak istedik. Bu çalışmalarınız neyi hedefliyor derseniz, hayat kurtarmayı hedefliyor.

VATANDAŞIMIZIN KANDIRILMASINA İZİN VERMEM

Kentsel dönüşüm denilince herkesin aklına rant geliyor. Avcılar'da bu yok. Rant bir alışkanlık haline gelmiş ama biz buna izin vermeyeceğiz. Bu durumdan rahatsız olanlar oluyor. Sürekli fiyat alıp, rekabetçi ortamı korumaya çalışıyorum. Bazıları hesabı karıştırarak vatandaşı kandırmaya çalışıyor. Vatandaşımızın kandırılmasına izin vermem. Bunlara da engel olmaya çalışıyorum.

“HER KOMŞUMUN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKTIM”

Depremde sadece ölüm mü oluyor? Sakatlıklar da olabiliyor” “Ben buna nasıl izin verebilirim. Ben Avcılar da her bir komşumun, hemşehrimin gözlerinin içine baktım. Onların yüzüne nasıl bakarım. Bizi bizden başka kimse düşünmez. Yola çıkalım. Devletten, İBB den, dünya bankasından, müteahhitler birliğinden konu hakkında çözüm isteyelim’’ diye söyledi.

HIZLI OLMAK İÇİN BİR MÜTEAHHİT DEĞİL YÜZLERCESİ LAZIM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘’KİPTAŞ kar payı düşünmeden yardımcı olsun’’ dediğini ileten Hançerli, ‘’Ama KİPTAŞ’’ın da kadrosu ve gücü belli. Yapabileceği dönüşüm belli. Avcılar için daha fazlası lazım. O yüzden sadece KİPTAŞ değil TOKİ’de, Ağaoğlu da, diğer özel şirketlerde gelsin yapsın. Herkes gelsin yapsın. Bir an önce bu sorunu çözmeliyiz. Avcılarlı müteahhitler buradaki vatandaşları tanıyorlar. Gelip göz göze baktıkları insanlara yardımcı olsunlar. Biz vatandaşımıza her türlü desteği sağlıyoruz. Bunun bir örneği de bankalar. İş Bankası ile yaptığımız protokolde de bunu söyledik. Düşük faizli kredi vereceksiniz. İhtiyacı olan herkese kredi verilecek dedim” şeklinde konuştu.

Muteahitlerin arasında rant söz konusu mu? AVBEL şirketinin karı var mı? Sorumuza ise cevap veren Başkan Hançerli şunları söyledi:

“Ne olursa olsun, kim ne derse desin ben Avcılar'ın ve Avcılar halkının hakkını kimselere yedirmeyeceğim. Sonuna kadar etik değerlerden, prensiplerden, yasalardan, şeffaflıktan ödün vermeyeceğim. Bakın müteahhit ile vatandaş arasına köprü kurmak için o yüzde 3 komisyon olayını getirdik. Bu şirket ikili arasında diyalog oluşturuyor. Bir taraftan inşaatları denetliyor, diğer taraftan her iki tarafında mağdur olmaması için titizlikle çalışıyor. Bu şirket para kazanmak için kurulan bir şirket değil. Aksine zarar eden ama süreci doğru yönetmek için çaba sarf eden bir şirket. Türkiye'de örnek diyeceğimiz bir proje başlattık. Müteahhit ile vatandaş arasında gerçekleşen ihaleye biz karışmıyoruz. Benim belediye başkan yardımcım, müdürüm, meclis üyem belediyeden iş alamaz, ihaleye giremez, giren şirket ile bağlantısı olamaz. Dolaylı yöntem uygulayanlar olurda, duyarsam ve tespit edersem gereğini anında yaparım.”

AVBEL İLE PROBLEMLER NASIL ÇÖZÜLECEK?

Avcılar Modeli (AVBEL)'de süreç, kat maliklerinin AVBEL'in internet sitesinde ön başvuru formunu doldurmasıyla başlıyor. Form doldurulduktan sonra AVBEL ekibi, kat malikleriyle yakından ilgilenerek ilk görüşmeyi sağlıyor. Görüşmede kat maliklerinin talepleri ve sorularına cevap bulunuyor. Ardından kat malikinin uzlaşma ve talepleri konusunda görüşleri alınıyor ve AVBEL ekipleri tarafından bu bilgiler rapor ediliyor. Daha sonra site yöneticileri ile kat malikleri arasında bir toplantı tertip ediliyor. Mevcut durum değerlendirilerek, kentsel dönüşümdeki engeller masaya yatırılıyor. Şayet proje ve fiyat konusunda anlaşılırsa müteahhit firma tarafından hazırlanan AVBEL danışmanlığıyla son hale getirilen sözleşmeler kat maliklerine gönderiliyor. Daha sonra yıkım sürecinde en ince ayrıntısına kadar ilgilenen AVBEL ekipleri, kat maliklerini de her aşama hakkında bilgilendiriyor. Önceliği vatandaşların güvenli konuta en kısa sürede ulaşması olan AVBEL danışmanlık ve sözleşme yönetimi firması kentsel dönüşümün önündeki problemleri çözmeyi hedefliyor.

Avcılar Belediyesi, devam eden kentsel yenilenme sürecinde yıkım öncesi “asbest” denetimlerini arttırıyor.

Hançerli Asbest hakkında da yaptıkları çalışmalar hakkında da şu bilgileri paylaştı:

“Bu bir hayat kurtarma meselesi... Asbest raporu istiyoruz. Asbest kentsel dönüşümün en önemli meselelerinden biridir. Bazıları hiç kontrol etmeye gitmeden Asbest yoktur raporu veriyormuş. Eğer hatalı yanlış rapor veren olur ve yakalarsak da cezasını keseceğiz. Belediyemizde Çevre Koruma müdürlüğümüz var burada 5 tane çevre mühendisimiz var. Onlarda yıkım işlemlerini kontrol ediyorlar, sökülmesine kadar eşlik ediyorlar.

DENETİM NASIL YAPILIYOR?

Avcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri insan sağlığı açısından ciddi zararlar oluşturan asbest ve tehlikeli atıkların denetimlerini düzenli olarak sürdürüyor. Başta akciğer kanseri olmak üzere birçok solunum hastalığına neden olan asbestin, toplum sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaması adına başlayan çalışma, ilçe genelindeki yıkılması planlanan tüm binalarda uygulanıyor.

Avcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün uzman ekiplerince yürütülen uygulama, ekiplerin asbest çıkabilecek noktaları tespit etmesi, numune aldırması ve sonrasında asbest raporu ve tehlikeli, tehlikesiz atık sürecini incelemesi ve onaylaması ile gerçekleşiyor.

Geldikleri günden bu yana Avcılar Belediyesinde yaptıkları tasarrufa da değinen Başkan Hançerli “Birim müdürünün işi için araca ihtiyacı varsa veririm ama kendi kişisel işleri için kullanamazlar” dedi.

Avcılar Belediyesi;

2014 yılında 24 milyon açık vermiş

2015 yılında 174 gelir, 233 gider – 50 milyon açık vermiş

2016 yılında 194 gelir, 258 gider – 65 milyon açık vermiş

2017 yılında 231 gelir 320 gider – 90 milyon açık

“Kabul ederseniz biz para basmıyoruz ama bir milyarın üzerinde borcu olan bir belediye kasası devraldık ve sorunsuz ve sıkıntısız yürütüyoruz. Sebebi çok açık. Rantı talanı kestik. Belediyenin kaynaklarının tamamını kasaya aktardık. İsrafı durdurup, tasarruf ettik. Personelimiz ile iş birliği ve uyum içerisinde Avcılar'ın çıkarları doğrultusunda daha fazla, daha özenli, daha titiz, daha elverişli çalıştık. Birim müdürünün işi için araca ihtiyacı varsa veririm ama kendi kişisel işleri için kullanamazlar. Ben asla inandığım değerlerden vazgeçmeyeceğim. Avcılar'ın hakkını yalana, talana, kötü niyetli insanlara yedirmeyeceğim.”

Avcılar Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında önemli bir adım atarak, ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Uyum Planı’ hazırlama çalışmalarına başladı. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, Avcılar’ın karbon salımını 2024 yılına kadar yüzde 40 oranında düşürmeyi taahhüt ettiğini ifade etti.

Avcılar Belediyesi, ulusal ve uluslararası ölçekte yürütülen iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla yereldeki paydaşlarla birlikte, kentteki sera gazı emisyon kaynaklarının belirlenmesi ve azaltım tedbirlerinin oluşturulması için çalışmalara başladı.

“TÜM DÜNYAYA SÖZ VERİYORUZ”

İklim değişikli konusunda kentlerin hem sorunun hem çözümün kaynağı olduğunun altını çizen Başkan Hançerli, “Biz mutluluk üretmek için çalışıyoruz. Bu nedenle tüm dünyaya bir söz veriyoruz. Avcılar Belediyesi 2024 yılına kadar yüzde 40 oranında düşürmeyi hedefliyor. Doğaya ve çevreye verdiğimiz zararı minimize etmemiz lazım. Ben inanıyorum ki dünyamızı güzelleştirmek için yaptığımız çalışmalarla diğer kentlerimize de örnek olacağız” şeklinde konuştu.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan iklim sorununun insan faaliyetlerinden kaynaklı olduğunun altını çizen Hançerli, “Bugün herkes büyümeyi konuşuyor. Ama büyümenin tüketmenin sonu yok. Artık daha az tüketmeyi ve hatta belki de küçülmeyi konuşmalıyız. Asıl mesele ne kadar büyüdüğünüz değil, gelirlerinizin ne kadar adil ve eşit dağıtıldığıdır. Biz tüm çalışmalarımızda kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmayı merkeze alan bir anlayışı benimsiyoruz” dedi.

Senay GÜNCAVAR BADUR- Tolga ÖZDEMİR / KENT YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner264