banner262
Öne Çıkanlar Samsun Karadenizliler Gecesiyle Başladı saygı duruşu Sivas köftesi sahte polisin

TRT’DEN "EURONEWS" AÇIKLAMASI!

Türk Radyo Televizyon Kurumu (TRT), TRT’nin Euronews SA adlı uluslararası yayın kuruluşuna ortak olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasının bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile onaylandığını açıkladı.

TRT’DEN "EURONEWS" AÇIKLAMASI!

 Türk Radyo Televizyon Kurumu (TRT), TRT’nin Euronews SA adlı uluslararası yayın kuruluşuna ortak olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasının bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile onaylandığını açıkladı.

TRT’den yapılan açıklamada, 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu’nun ’Ortaklık Kurulması’ başlıklı 37. maddesinde yer alan (Yönetim Kurulu, Kurumun amaçlarına uygun olmak şartıyla ve Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile gösterilecek esaslar içerisinde yerli veya yabancı gerçek veya tüzel kişilerle, özel hukuk hükümlerine tabi mahdut mesuliyetli ortaklıklar kurabilir) hükmü uyarınca TRT kurumunun 28 Nisan 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/14919 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve TRT Yönetim Kurulunun 2009/240 sayılı kararı doğrultusunda Euronews SA’ya yüzde 15,70 oranında hisse satın almak suretiyle hissedar olarak katıldığı hatırlatılarak, “Bir kamu yayıncısı olan Euronews SA’nın çeşitli ticari gerekçelerle 19 Haziran 2015 tarihli olağanüstü Genel Kurul Toplantısında özel bir şirket olan Media Globe Networks’e TRT’nin itirazlarına rağmen çoğunluk kararıyla sermaye artışı ve buna bağlı hisselerin yüzde 53’ünün satışı gerçekleştirilmiştir. Bu satışın ardından TRT’nin Euronews SA’daki hisse oranı da yüzde 15.70’ten yüzde 6.64’e gerilemiştir” denildi.

2016 yılının sonlarına doğru Euronews SA’nın finansal gerekçelerle hisse artırımı ve bunun ardından da yeni bir hissedarı ortaklığa dâhil etme yönünde Genel Kuruldan yetki aldığı belirtilerek, “Bunun neticesinde özel bir medya şirketine (Satış işlemi resmi olarak sonuçlanmadığı ve satış süreci ile ilgili gizlilik kararı alındığı için ismi saklı tutulmaktadır) Euronews SA hisselerinin yüzde 25’inin satış kararı alınmıştır. Satış işlemleri resmi olarak gerçekleştiğinde Euronews SA içindeki kamu yayıncılarının hisse oranı yüzde 15’e, TRT’nin hisse oranı ise yüzde 2.12’ye düşmüş olacaktır. Hisse oranındaki bu düşüş ile birlikte TRT, ortaklığa girdiği ilk tarihte Euronews SA’nın en yüksek karar organı olan Denetleme Kurulunda sahip olduğu 2 üyeliği de kaybetmiş olacaktır. Dolayısıyla yeni yapılanmada kurumumuz şirketin karar mekanizmalarında temsil edilme hakkını yitirmiştir. Buna bağlı olarak başta yayıncılık olmak üzere tüm idari kararlarda da söz hakkını kullanamayacaktır” ifadelerine yer verildi.

TRT ile Euronews SA arasındaki hissedarlık anlaşmasına esas teşkil eden Türkçe Euronews hizmetinin yapımı ve dağıtımına ilişkin lisans anlaşmasının da 16 Aralık 2016 tarihinde sonlandırıldığı hatırlatılarak şöyle denildi:

“Lisans anlaşmasındaki ilgili madde gereği Türkçe yayınlar Ocak 2018’e kadar devam edecektir. Belirtilen bu gelişmeler neticesinde Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun Euronews SA adlı uluslararası yayın kuruluşuna ortak olmasına ilişkin 06.04.2009 tarih ve 2009/1419 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılması, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 20.02.2017 tarih ve 2017/9958 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanmıştır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner264