banner262
Öne Çıkanlar İş bankası komşuluk hukuku güvenlik kamerası kurban bayramı extrahaber

PTT’de rekor zarar

Dört bin şube, bin acente ve 26 binden fazla çalışanı olan ve tüm ülkede faaliyet gösteren PTT, 2019 yılında rekor zarara imza atarak şaşırttı. PTT 2017 yılında 641 milyon lira, 2018’de 215 milyon lira kar etmişti. 2019 Sayıştay Raporu’na göre, geçtiğimiz yıl 1 milyar 200 milyon lira zarar ettiği ortaya çıktı. Bu sonuç, PTT’nin öz kaynaklarının yarısını kaybettiği anlamına geliyor.

PTT’de rekor zarar

HAYATA GEÇİRİLEMEYEN PROJELERE HARCAMA YAPILDI

PTT’nin önce ihale ettiği sonra da çeşitli gerekçelerle feshettiği işler nedeniyle de kurumun kasasından 223 milyon 926 bin lira çıktığı görüldü. 2018 yılında PTT yönetiminin katılım bankası kurma kararının hayata geçirilememesi ve bu projenin danışmanlık hizmetine harcanan kaynakların boşa gitmesi ise büyük kayba yol açtı.


“ESKİ PTT GENEL MÜDÜRÜ’NDEN HESAP SORACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Grup sözcüsü Atila Sertel, Sayıştay'ın 2019 yılı PTT raporuna ilişkin bazı bulgu ve tespitleri açıklayarak eleştirilerde bulundu. Yapılan toplantıda; zararın 3 Ocak 2020 tarihinde görevden alınan Eski Genel Müdür Kenan Bozgeyik dönemini kapsadığını belirten Sertel, hesap sorulacağını beyan etti.

Sertel yaptığı açıklamada; “Azalan bir eğilim göstermesine rağmen 2017 ve 2018 yıllarında kar eden PTT, 2019 yılında çok büyük miktarda zarar ettirilmiş. Adeta giderayak şirketin kasası boşaltılmış. Önceki yıllarda yaptığımız onca uyarı ve açıklamaya kulak tıkayan AKP İktidarı, 2019 yılında zararın büyüklüğünü görünce Kenan Bozgeyik'i de Ocak ayı başında görevden almış. Kenan Bozgeyik'in görevden alınmasının altında bu zararın, usulsüzlüklerin, yolsuzlukların yattığı çok açık. CHP İzmir Milletvekili Sertel, PTT’nin yanlış ve usulsüz harcamalarla nasıl zarar ettirildiğini madde madde açıkladı;

PARASI ÖDENEN BANKA KURULAMADI

*Yönetim Kurulu Kararı ile katılım bankası kurulması amacıyla doğrudan temin yöntemiyle ‘Ana Bankacılık Sistemi ve Teknoloji Platformu-BOA Sistemi”' alınmasına karar verilmiş, 19.06.2018 tarihinde 7 milyon ABD Doları bedel üzerinden sözleşme imzalanmış, 2 milyon ABD Doları tutarda peşin ödeme yapılmıştır.

*Buna karşın denetim tarihi Mart 2020 tarihi itibarıyla PTT A.Ş.'nin Katılım Bankası kurulmasıyla ilgili çalışmalarının bulunmadığı görülmüştür. Böylece 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda da değinilen söz konusu iş için 18.10.2018 tarihinde 2 milyon ABD Doları (4,7151 TL ABD Doları kuru üzerinden) ödendiği halde yatırım sonuçlandırılmamıştır.

*PTT Bank temel bankacılık altyapısının iyileştirilmesi çalışmalarında yüklenici kaynaklı yaşanan problemler, zaman planı ve maliyetlerde Şirket aleyhine oluşan durumlar nedeniyle sözleşmenin feshi hususunda çalışmalar yapıldığı görülmüştür.

KURAMADIKLARI BANKAYA DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMIŞLAR

*Genel Müdürlük Makam Onayı ile 07.03.2019 tarihinde PTT A.Ş.'nin, sermayesinin yüzde 100'üne sahip olduğu bir bağlı ortaklığı ile Pttbank Bilgi Sistemleri Stratejik Dönüşüm Programı Kapsamında olmak üzere sözleşme eki birim fiyat cetveli üzerinden ‘BOA Ana Bankacılık Sistemi İle Bankacılık Süreçleri Geliştirme ve Yazılım Geliştirme/Uyarlama/Entegrasyon Faaliyetleri Danışmanlık Hizmet” sözleşmesi imzalanmıştır. Bugüne kadar 1 milyon 369 bin TL tutarında ödeme yapılmış olup, PTT A.Ş.'nin PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş.'ye sözleşmenin feshi ihtar edilmiştir.

*Doğrudan temin yöntemiyle 3 firmadan teklif alınması neticesinde 7 milyon 533 bin TL bedel ile Posta Katılım Bankası danışmanlık hizmet alımı için 11.01.2018 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. 12 ayrı hak ediş ile toplamda 7 milyon 533 bin TL olmak üzere sözleşme bedelinin tamamı ödenmiştir. Ancak katılım bankası kuruluşu ile ilgili bugüne kadar herhangi bir ilerleme kaydedilmemiştir.

DENİZ TAŞITI İHALESİ FESHEDİLDİ

*Doğrudan temin yöntemiyle 1 milyon 176 bin Avro bedel ile 4 adet mobilize deniz taşıtı (deniz postası) hizmet alımı için 06.08.2018 tarihinde 60 ay süreli sözleşme imzalanmıştır. Teslim alınan 1 adet deniz postası aracı 01.08.2019 tarihinde Sirkeci PTT’ye bağlı olarak hizmete başlamıştır.

*Verimli olmadığı gerekçesiyle 10.09.2019 tarih ve 4887 sayılı makam oluruna istinaden 28.09.2019 tarihinde Antalya Başmüdürlüğü'ne gönderilmiş, hava muhalefeti nedeniyle emniyet açısından balıkçı barınağında karaya çıkarılmış, burada da verimli olmadığı gerekçesiyle 22.01.2020 tarihli ve 335 sayılı makam oluru ile tek taraflı olmak üzere sözleşme feshedilmiştir.

*Söz konusu yarım kalan deniz postası hizmet alımı işi kapsamında yükleniciye 1 deniz aracı için 2019 Nisan-Ağustos ayları arasında toplamda 144 bin 241 TL ödenmiştir. KENT YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner264